OLOMOUCKÝ KRAJ - 57 tisíc - tolika řidičům letos v Olomouckém kraji skončí platnost jejich řidičáků. Radši se na ten svůj podívejte, možná končí platnost i tomu vašemu. Nový si můžete zařídit klidně pohodlně z domu přes portál dopravy.

OLOMOUCKO - Střelba, jízda v terénu i zadýmení - na jedničku. Tak hodnotí armáda tank Leopard 2, který dostala od Německa jako náhradu za tanky poslané na Urajině. První z Leopardů vojáci prověřují v újezdu Libavá na Olomoucku.

OLOMOUC - Více náročných operací v oblasti páteře a míchy čeká FNOL. Její neurologická klinika získala jako jedna z prvních v ČR status centra specializované péče o poranění páteře. Status jí byl udělen na 5 let. Více zde.

OLOMOUCKÝ KRAJ - Kdo jezdí po Olomouckém kraji integrovanou dopravou, tomu se může hodit nová apka MobilOK. Umožňuje pohodlnější nákup jízdenek nebo umí vyhledat nejvhodnější spoj podle GPS polohy.

ŠTERNBERK - Jak se správně dbá na historii? Zamiřte do Šternberku. Stal se vítězem v soutěži obnovy městských památkových rezervací a zón v Olomouckém kraji za rok 2022. Komise NPÚ ocenila jeho dosavadní proměnu a obnovu.

OLOMOUC - Technologii, která umí určit autora textu, vyvinuli lingvisté z Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Převratný nástroj pomocí méně často, ale pravidelně se opakujících slov v textu, dokáže určit autorství. Zapsali ho na patentovém úřadě v USA. K určování stačí i vzorek o pěti stech slovech. Více zde.

OLOMOUC - Vrchní soud v Olomouci dnes potvrdil rozsudek nad Jiřím Večeřem - známým z kauzy lehkých topných olejů. U soudu byl za podvod se škodou 1,2 milionu korun. Peníze vylákal od svých známých. Vrchní soud se ztotožnil s verdiktem krajského soudu, který trest Večeřovi neuložil. Protože už si odpykává 4letý trest za obdobný čin.

OLOMOUC - Hlouběji do kapsy budou muset od středy sáhnout strávníci menzy Univerzity Palackého v Olomouci. Z odkazem na vyhlášku, která umožňuje navýšení cen jídel od 1. února, podraží zdejší obědy o 20 korun. Více zde.

PŘEROVSKO - Rozsáhlá ekologická havárie na řece Bečvě z roku 2020 jde k soudu. Dnes se jí začne zabývat vsetínský soud. V případu jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Vinu odmítají. Muži hrozí až pět let vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest. Podle České inspekce životního prostředí otrávily řeku kyanidy. Ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov, tedy asi 40tikilometrový úsek.

PŘEROVSKO - Po dálnici D1 na Přerovsku by se mohlo jezdit od příštího roku 150tkou. Pro úsek se šesti pruhy to navrhuje ministerstvo dopravy. Dopravní odborníci ale varují, že trend vede přesně opačně, tedy ke snižování rychlosti.

ŠUMPERK - Parkovací dům se v Šumperku v Gagarinově ulici začne stavět ještě letos, hotovo by pak mohlo být v příštím roce. Město si od něj slibuje zlepšení kritického nedostatku parkovacích míst.

SVĚT - Zase se pohnula ručička symbolických hodin posledního soudu. Přední světoví vědci, kteří jsou správci hodin, posunuli ručičky na 90sec do absolutní zkázy. Je to nejméně od vzniku hodin v roce 1947. Dle správců se čas zkrátil zejména kvůli ruské invazi na Ukrajině a zvýšenému riziku jaderné hrozby.

OLOMOUCKÝ KRAJ - Kdo má v plánu volit ve 2. kole prezidentských voleb jinde, než v místě trvalého bydliště, musí mít voličský průkaz. Lze si ho vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště do dnešních 16h.

OLOMOUCKO - Frekventovaná silnice plná děr z Holice do Vsiska na okraji Olomouce se letos konečně dočká opravy. V plánu má ŘSD tuto sezónu i další rekonstrukce, například průtah ve Šternberku. Termín se ještě upřesní.

JESENICKO - Kolik sněhu je na českých a moravských horách? Nejvíc je aktuálně na Lysé hoře v Beskydech, v Jeseníkách je ale nejvíc sněhové pokrývky na Šeráku. Více zde.

OLOMOUC - Na hračky a dětské bunkry se teď ve Vlastivědném muzeu nepodíváte. Muzeum houfně navštěvovanou výstavu Dětský svět muselo zatím zavřít kvůli havarijnímu stavu stropu sálu. Má se to vyřešit asi za dva měsíce.

Nejčtenější

Hasiči vytáhli seniora z hořícího domu. Ve hře je i úmyslné zapálení

K požáru rodinného domu v Beňově na Přerovsku včera v noci vyjížděli hasiči. Zasahující jednotka nejprve vylomila...

Masopust 2023: Kam za tradicí i zabijačkou?

Města, městečka i obce se zapojují do lidových tradic, které se pojí s obdobím...

V Prostějově na náměstí už se bruslí. Proběhlo slavnostní otevření kluziště

Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově bylo včera 5. listopadu slavnostně otevřeno mobilní...

Nejlepší místo na svatbu v Olomouckém kraji? Penzion Kovárna se skrývá v srdci Jeseníků

Ve zrenovovaném svatebním sále Magacína probíhají poslední přípravy. „Ano, tady budou sedět rodiče ženicha,“ řídí...

Šumperský ples rozzáří krásky Kristína a Eva Decastelo. Zazní i písně Karla Gotta

Za vším hledej ženu! to je všeříkající podtitul letošního ročníku tradičního Šumperského plesu pod...

Prostějovští hlasují v participativním rozpočtu. Šanci má discgolf i památník

Devět projektů bylo přihlášeno v Prostějově do letošního ročníku participativního rozpočtu, prostřednictvím kterého mohou...